w sprawie ustalenia terminów przerw w pracy publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Tczów na rok szkolny 2022/2023
Zarzadzenie_Nr_42.2023_Wojta_Gminy_Tczow_z_dnia_21_czerwca_2023r..pdf
w sprawie ustalenia terminów przerw w pracy publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Tczów na rok szkolny 2022/2023
Zarzadzenie_Nr_42.2023_Wojta_Gminy_Tczow_z_dnia_21_czerwca_2023r..pdf
PRZYWÓZ: Brzezinki (bez zmian) PRZYWÓZ: Tczów (bez zmian)
ODWÓZ: Brzezinki 11:00 ODWÓZ: Tczów 10:30
PRZYWÓZ: Janów
Józefów – godz. 9:20
Janów – godz. 9:25
Lucin – godz. 9:30
Szkoła – godz. 9:45
ODWÓZ: Janów 13:20
Dzień 19 czerwca 2023 r. na długo zapadnie w pamięci uczniów klasy 8, którzy uczestniczyli w wycieczce do Sejmu RP. W trakcie zwiedzania zostaliśmy zapoznani m.in. z historią Sejmu, jego funkcjami, organami, procesem ustawodawczym, a także mieliśmy zaszczyt spotkać się z Posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Panem Andrzejem Kosztowniakiem, który zapoznał nas z pracą parlamentarzystów i udzielił mądrych, życiowych rad.
Po zwiedzeniu Sejmu złożyliśmy kwiaty pod tablicą upamiętniającą Posłów i Senatorów RP, którzy zginęli w Katastrofie pod Smoleńskiem. Następnie udaliśmy się na spacer do Łazienek Królewskich.
Serdeczne dziękujemy Panu Arkadiuszowi Baranowi Wójtowi Gminy Tczów za piękną lekcję patriotyzmu, tak ważną w życiu młodego człowieka.
14.06.2023 r. uczniowie klasy pierwszej Lena Tarnowska i Szymon Pawelec uczestniczyli wraz z opiekunem w I Turnieju Warcabowym organizowanym przez MSCDN w Radomiu, który pozwolił sprawdzić uczniom swoje umiejętności. W turnieju brali udział uczniowie klas I-III szkół podstawowych biorących udział w projekcie „Warcaby w mazowieckiej szkole”.
Turniej rozegrany był w trzech grupach:
Grupa A - kl. I
Grupa B - kl. II
Grupa C - kl. III
System rozgrywek: 10 minut na zawodnika, system szwajcarski, 7 rund.
Nasi uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę - Lena Tarnowska zdobyła I miejsce, za które otrzymała medal, dyplom, oraz grę planszową, zaś Szymonowi niewiele zabrakło do wygranej - otrzymał dyplom za udział oraz nagrodę pocieszenia – piłkę.
Uczniowie pełni wrażeń i emocji szczęśliwi wrócili do domu z zamiarem doskonalenia swoich umiejętności oraz wzięcia udziału w kolejnym turnieju warcabowym.
W dniu 7 czerwca dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klasy pierwszej wybrali się na wycieczkę do kina „ Świt” w Zwoleniu na film animowany pt. „Super Mario”. Następnie odwiedzili Państwową Straż Pożarną w Zwoleniu.
Celem wycieczki było również poznanie pracy strażaków, kształtowanie świadomości znaczenia i charakteru pracy strażaków, zapoznanie się z wyposażeniem wozów oraz kształtowanie właściwych zasad zachowania w miejscach publicznych. Już samo wejście do budynku PSP wzbudziło u dzieci zafascynowanie oraz wielki podziw. Dzięki życzliwości strażaków, dzieci mogły z bliska przyjrzeć się tak ciężkiej pracy, miały one możliwość zobaczyć i dotknąć niemal każdej rzeczy. Panowie pokazali dzieciom wozy strażackie, oraz sprzęt ratowniczy. Dzieciaki wysłuchały opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz o akcjach ratowniczo- gaśniczych.
Po wizycie w PSP przedszkolaki oraz uczniowie klasy pierwszej udały się na wycieczkę pieszą do lodziarni oraz restauracji. Celem wyjścia było utrwalenie zasad poruszania się po chodnikach, przechodzenia przez jezdnię oraz kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.
Dzień był naprawdę udany!😊
Dnia 31 maja w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji „Dnia Mamy i Taty”. Na zaproszenie dzieci przybyli do szkoły niezwykli goście – Mamusie, Tatusiowie, Pan Wójt Arkadiusz Baran oraz pani Dyrektor Marta Majewska.
Dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z uczniami klasy pierwszej przygotowali dla swoich kochanych Rodziców przedstawienie pt. „Historia mamy i taty”. Nie zabrakło również pokazów tanecznych. Dzieci w wyjątkowy sposób wyrażały swoją wdzięczność, szacunek, a nade wszystko okazywały swoją miłość.Po wspaniałym występie Rodzice otrzymali prezenty z okazji ich święta.
Następnie głos zabrała pani Dyrektor, która złożyła Rodzicom życzenia i pochwaliła dzieci za piękne wykonanie w/w przedstawienia. Pan Wójt również przyłączył się do życzeń i podziękowań, a dzieci obdarował upominkami.Po części oficjalnej odbył się słodki poczęstunek przy pięknie zastawionym stole.
Cała uroczystość została uwieczniona na fotografiach – dzięki czemu wspaniała zabawa i niecodzienna atmosfera zostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników.
Dnia 19-go maja 2023 roku wyruszyliśmy na wycieczkę autokarową do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Wycieczka została zorganizowana w ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”.
Już po przekroczeniu bramy zdaliśmy sobie sprawę z tego, w jak wyjątkowym miejscu dane nam było się znaleźć. Przepiękny, rozległy park, starannie utrzymany od razu zachęcił nas do chwilowego chociaż odpoczynku w nim. Główną aleją doszliśmy do Muzeum. Pani przewodnik oprowadziła nas po salach, zaprezentowała informacje dotyczące życia i twórczości poety oraz dzieje jego rodziny. Opowieść została wzbogacona prezentacją multimedialną i oglądaniem eksponatów zgromadzonych w sześciu salach. Na uwagę zasługuje bogaty zbiór starodruków, rękopisów oraz rzeźb i obrazów z XIX i XX wieku. Dopełnienie kolekcji stanowią meble i przedmioty codziennego użytku z epoki renesansu.
Udaliśmy się też do parku, obejrzeliśmy sławny obelisk i odpoczęliśmy na ławeczkach, wsłuchując się w szum starych drzew.
Następnie pojechaliśmy do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu, w której zostaliśmy miło przyjęci i oprowadzeni po różnych pomieszczeniach. Poznaliśmy specyfikę pracy strażaka oraz zasady bezpiecznego zachowania w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Nasza wizyta w Straży związana była z realizacją założeń Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa .
Wycieczka do rodzinnych miejsc wielkiego humanisty, poety niezwykłego talentu, stanowiła niepowtarzalną lekcję języka polskiego a także historii. Natomiast spotkanie ze strażakami wzbogaciło naszą wiedzę o ich pracy i zasadach bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach.
To był udany dzień!
Dnia 17 maja 2023 roku nikt nie zaspał i w doskonałym humorze wyruszyliśmy na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Program wycieczki był atrakcyjny i nawet kapryśna pogoda nie zepsuła naszych planów. Dojechaliśmy do Świętej Katarzyny i stamtąd zaczęliśmy naszą wspinaczkę na Łysicę zwaną Łysą Górą. Gdy zdobyliśmy szczyt pani przewodnik przybliżyła nam historię regionu i proces powstawania Gór Świętokrzyskich oraz oprowadziła nas po Klasztorze Misjonarzy Oblatów, w którym znajdują się relikwie drzewa Krzyża Świętego. Otrzymaliśmy również błogosławieństwo tymi relikwiami.
Następnie przeszliśmy do Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego i podziwialiśmy niezwykłe eksponaty. Z pomocą spektaklu światła, dźwięku, multimediów, dioramy i innych udogodnień mogliśmy poznać niezwykłą faunę i florę parku oraz dzieje Gór Świętokrzyskich w ujęciu geologicznym i paleontologicznym. Prześledziliśmy kształtowanie się terenu parku na przestrzeni dziejów i dowiedzieliśmy się o działalności człowieka na tym terenie od starożytności po współczesność. Schodząc z góry, zerknęliśmy na Gołoborze, które w tym dniu było zamglone.
Kolejnym punktem programu było miasto Kielce, więc szlakiem naszego patrona Stefana Żeromskiego udaliśmy się na spacer po kieleckich ulicach i uliczkach. Byliśmy m.in. w miejscach, które pisarz opisał w powieści „Syzyfowe prace”. W końcu ruszyliśmy do Rezerwatu Geologicznego Kadzielnia, który zrobił na nas ogromne wrażenie, a szczególnie znajdująca się na jego terenie jaskinia, którą zwiedzaliśmy razem z panią przewodnik. Poznaliśmy historię powstania jaskini, a także przeszliśmy jej korytarzami. Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawych rzeczy o „jej mieszkańcach”.
Ostatnim punktem programu był oczywiście obiecany McDonald’s.
Pogoda była kapryśna, ale nie popsuła nam humoru. Cali i szczęśliwi wróciliśmy do domu. Był to dzień pełen pozytywnych emocji.
Podróże kształcą! My też tak uważamy!
W dniu 19.04 ( środa) uczniowie klasy 1 i klasy 5, wraz z panią Agnieszką Kupis i panią Elżbietą Nowicką, w ramach zajęć z świetlicy korzystali z Robota Edukacyjnego Moduł Sztuczna Inteligencja Photon, zakupionego w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Photon jest wyposażony w nowoczesną technologię, potrafi reagować na wiele bodźców zewnętrznych, a dzięki dedykowanej aplikacji, pomaga dzieciom rozwijać wyobraźnię, umiejętności logicznego i analitycznego myślenia, oraz uczy dzieci podstaw programowania.
W ostatnim tygodniu wszyscy uczniowie naszej szkoły obchodzili Dzień Unii Europejskiej organizowany przez p. A. Kupis. Każda klasa, po wcześniejszym losowaniu, miała za zadanie przygotować danie, udekorować stolik i w kilku słowach przedstawić dany kraj. Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i wychowawcom za tak duże zaangażowanie w organizację tego dnia.
SZKOLNY KONKURS MULTIMEDIALNY
Organizator:
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Janowie
Konkurs odbywa się pod patronatem Wójta Gminy Tczów pana Arkadiusza Barana.
Adresaci:
Uczniowie klas 4 – 8
Cele konkursu projektowego:
• promowanie talentów uczniów;
• aktywizacja twórcza uczniów;
• zachęcenie uczniów do konstruktywnego wykorzystania nowych urządzeń multimedialnych, w tym zakupionych w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”, do poszerzania wiedzy i umiejętności z zakresu technologii informacyjnej;
• rozbudzenie poczucia przynależności do danej społeczności szkolnej i dumy z tego powodu;
• promocja szkoły
Zasady uczestnictwa w konkursie:
1. Każda klasa od 4 do 8 bierze udział w projekcie, którego celem jest stworzenie krótkiego (maksymalnie 10 minut) film będącego reklamą naszej szkoły.
2. Wychowawca danej klasy pełni rolę opiekuna projektu, które może zaktywizować również rodziców uczniów.
3. Dozwolona jest dowolna technika wykonania filmu przy użyciu dowolnego urządzenia multimedialnego, np. telefon komórkowy, aparat fotograficzny, kamera.
4. Plik video można zapisać w formacie mp4, avi, wmv, mov lub innym.
5. Nazwa pliku to "Nazwa klasy, nazwa szkoły".
6. Film przygotowany w projekcie konkursowym nie może naruszać praw autorskich osób trzecich.
Praca konkursowa nie może naruszać prawa do prywatności osób trzecich. Prezentowane w niej treści nie mogą przedstawiać ani propagować zachowań sprzecznych z przepisami prawa i zasadami etyki.
7. Uczniowie klasy oświadczają, że są autorami zgłoszonych prac. Równocześnie zgadzają się na wykorzystanie filmu w celach promocji szkoły.
Rozstrzygnięcie konkursu:
1. Oceny prac dokona jury powołane przez Dyrektora szkoły w terminie do 2 czerwca 2023 r.
Kryteria oceny:
• wrażenia artystyczne, ogólna jakość filmu;
• ocena pomysłowości i oryginalności przekazu treści;
• kreatywność, innowacyjność
Nagrody:
1. Film, który zostanie najwyżej oceniony przez jury konkursowe zostanie nagrodzony- nagroda dla klasy oraz wychowawcy. Film będzie prezentowany w trakcie uroczystości związanych z nadaniem sztandaru szkole.
2. Komisja konkursowa ma prawo przyznać wyróżnienia.
Terminy:
1. Pracę konkursową należy dostarczyć do dyrektora szkoły do 31 maja 2023 r. na pendrivie. 2. Ogłoszenie wyników konkursu, prezentacja wszystkich filmów i wręczenie nagród odbędzie się 12 czerwca 2023 r.
19 kwietnia 2023 roku przypada 80 rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, przy współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile".
Uczniowie na zajęciach plastycznych wykonali papierowe żółte żonkile. Odbywały się lekcje według materiałów edukacyjnych udostępnionych przez Muzeum Polin- w klasach VII-VIII uczniowie obejrzeli animację "Zdążyć przed Panem Bogiem" i zostały przeprowadzone zajęcia według podanego scenariusza oraz obejrzeli film "Muranów – Dzielnica Północna".
19 kwietnia w naszej szkole odbyło się przedstawienie na podstawie adaptacji baśni Ewy Szelburg -Zarembiny „Dary czterech wróżek”. Spektakl skierowany był do najmłodszych dzieci.
Wykonali je artyści z Teatru Profilaktycznego Edukacja i Animacja „Magik’ z Białegostoku. Jest to opowieść o dobru i złu, o wróżkach i podarunkach dla małej księżniczki. Ta piękna baśń pokazuje, że warto być uprzejmym w każdej sytuacji. A złośliwość, lenistwo i zła wola nie doprowadza do niczego dobrego. Baśniowy świat uczy dzieci cennych wartości.
Dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie i nagrodziły je gromkimi brawami.
17 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie kl. I i IV wybrali się do Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu na spektakl teatralny „Alicja w krainie czarów”. Jest to opowieść o dorastaniu, odkrywaniu samego siebie, dojrzewaniu do zrozumienia własnych potrzeb. Historia głównej bohaterki –Alicji potwierdza życiowa prawdę, że pogoń za swoimi ideami odbywa się krętą i niepewną drogą. Scenografia ,gra aktorów, kostiumy, muzyka wywarła duże wrażenie na widzach. Przedstawienie podobało się dzieciom , ponieważ nagrodziły je gromkimi brawami. Po spektaklu aktorzy wspólnie z dziećmi zrobiły pamiątkowe zdjęcie.
W dniu 3 kwietnia 2023r w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Świąt Wielkanocnych na którą przybył Wójt gminy Tczów Pan Arkadiusz Baran, ksiądz kanonik Janusz Kępczyński, radni Gminy Pani Małgorzata Rokita oraz Pan Stanisław Jurek.
Po części artystycznej błogosławieństwa udzielił Ksiądz Proboszcz a następnie życzenia złożył Pan Wójt Arkadiusz Baran i Pani Dyrektor szkoły Marta Majewska. Na koniec spotkania został rozstrzygnięty konkurs plastyczny zorganizowany przez Panią Annę Czapkę na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną.
Dnia 14 kwietnia 2023r. uczniowie szkoły uczestniczyli w powiatowych zawodach w Indywidualnych Biegach Przełajowych w Zwoleniu nad zalewem.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Szewczyk Lena, Rosicki Michał, Pawelec Jakub i Rosicki Maciej.
Pod bacznym okiem nauczycieli wychowania fizycznego odbyło się 8 biegów w różnych kategoriach wiekowych na dystansie 970m. W grupie dziewcząt w kategorii 2011 Szewczyk Lena zajęła III miejsce, w grupie chłopców Rosicki Michał zajął 5 miejsce. W starszej kategorii 2009 Pawelec Jakub zajął 6 miejsce i w kategorii 2008 Rosicki Maciej zajął 2 miejsce. Zwycięzcy poszczególnych biegów otrzymali medale i pamiątkowe dyplomy.
Przed młodymi biegaczami ponowne wyzwanie. Wszyscy nasi reprezentanci zakwalifikowali się do Międzypowiatowych Mistrzostw w Jedlińsku, które odbędą się 21 kwietnia.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.
W dniu 31 marca 2023 r. w naszej szkole miało miejsce ważne wydarzenie na które przybył Pan Wójt gminy Tczów Arkadiusz Baran, przewodnicząca rady Gminy Pani Katarzyna Gleguła oraz Radni Pani Małgorzata Rokita, Pan Stanisław Jurek oraz Pan Andrzej Wolszczak. Z inicjatywy Pana Wójta Arkadiusza Barana oraz Dyrektor szkoły Pani Marty Majewskiej rozpoczęła się procedura nadania naszej szkole sztandaru.
Na przełomie stycznia i lutego 2023r. został ogłoszony konkurs pod tytułem : "Projekt sztandaru naszej szkoły - uczniowskie inspiracje".
Uczniowie przysłali wiele swoich projektów. W ostateczności zwycięzcą konkursu został Filip Adamiec uczeń klasy 8.
Bardzo dziękujemy za zaangażowanie.
W piątek 31.03.2023r. na Orliku w Bartodziejach odbyły się zawody sportowe w piłkę nożną o Puchar Wójta Gminy Tczów.
W tym dniu zorganizowany został gminny turniej eliminacyjny w ramach ogólnopolskich rozgrywek w piłce nożnej szkół podstawowych.
Naszą szkołę reprezentowali: Michał Rosicki, Wojciech Kieloch, Mikołaj Lewandowski, Maciej Rosicki, Jakub Pawelec, Mikołaj Rębiś, Antoni Adamczyk i Błażej Matysiak.
Na początku turnieju głos zabrał Wójt Gminy Tczów Pan Arkadiusz Baran, który przywitał wszystkich zawodników i życzył powodzenia w rozgrywkach.
Zawody rozgrywane były w dwóch kategoriach wiekowych. W pierwszej kategorii wiekowej klas 4-6 uczestniczyły drużyny: PSP Brzezinki Stare, PSP Rawica, PSP Tczów, w drugiej kategorii klas 7-8 udział wzięli: PSP Rawica, PSP Janów, PSP Tczów.
Eliminacje zostały przeprowadzone w systemie „każdy z każdym”.
Klasyfikacja klas 4-6:
I - PSP Tczów
II - PSP Brzezinki Stare
III - PSP Rawica
Klasyfikacja klas 7-8:
I - PSP Tczów
II - PSP Rawica
III - PSP Janów
Na zakończenie Wójt Gminy wręczył puchary, medale i dyplomy oraz podziękował wszystkim trenerom za przygotowanie dzieci do turnieju.
Wygrane drużyny z PSP Tczów będą reprezentować naszą gminę na szczeblu powiatowym.
Powered by aSc EduPage